Stil Sahibi Yaşam Alanları! Ev ve Ofislerinize Özel Tasarımlar
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Koltuk Takımı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Oturma Grubu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Memnun Kalmanızı Sağlayacak Öneriler!

Koltuk takımları ya da bir diğer adıyla oturma grupları, evlerimizi ve ofislerimizi hem konforlu alanlar haline getiren hem de şıklığı ile göz kamaştıran kullanışlı ev ve ofis eşyaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Her tarzdan ev ve ofis için üretilen modelleri ile birçok kişiye hitap etmektedir. Ancak her şey koltuk takımları için tarz değildir; koltuk takımı alırken kullanıcıların göz önünde bulundurması gereken bazı kıstaslar bulunmaktadır.

Koltuk takımı alırken nelere dikkat etmeliyiz diyenler ve koltuk takımı nasıl seçilir merak edenler için oturma grubu alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bir yazı hazırladık! Eğer siz de kendinize, evinize ya da ofisinize uygun bir koltuk takımı nasıl seçilir merak ediyorsanız sizlere önemli bir liste sunuyoruz.

Kullanım Alanlarını Belirleyin

Oturma grubu modelleri, kimi zaman gösterişli kimi zaman rahat duruşları ile olmazsa olmazlarımızdandır. Binbir farklı çeşidin bulunduğu koltuk takımı modelleri öncelikle alacağınız koltuk takımı çeşidinin nerede kullanılacağı oldukça önemli. Neden mi? Şu şekilde örnek verelim; rengârenk bir koltuk takımını çok beğenmiş olabilirsiniz ancak eğer tarzı oldukça resmi olan bir ofis ortamına koltuk takımı bakıyorsanız bu model uygun olmayacaktır. Bu nedenle koltuk takımı alırken nelere dikkat etmeliyiz diyenler için söylemeliyiz ki kullanım alanı seçimlerinizin şekillenmesi için oldukça önemli.

Ofis ortamlarında genellikle koyu renkler kullanılsa da koltuk takımı modelleri ve renkleri ofis ortamınızın nasıl bir tarza sahip olduğu da önemlidir. Ciddi bir resmi bir ofis ortamı için deri koltuk modellerini tercih edebilirsiniz ya da kadife kumaşların ve farklı dokuların buluştuğu şık tasarımları seçebilirsiniz. Son yıllarda en moda ofis koltuk takımı modelleri arasında bulunan metal ayaklı koltuk takımı modelleri ile resmi görünümünüze modern bir hava ekleyebilirsiniz. 

Evleriniz için seçeceğiniz koltuk takımı modelleri için söyleyebiliriz ki bu alan sizin daha özgür olmanıza imkân tanıyacaktır. Evinizin tarzına göre istediğiniz koltuk takımı modelleri arasından tercih yapabilirsiniz. 

Her iki kullanım alanı için de belirli bir tarz oluşturmak çok daha kolay koltuk takımı seçmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle koltuk takımı alırken dikkat edilecekler arasında kullanım alanlarınızın tarzına göre seçenekleri azaltmak her zaman ilk sırada yer alıyor.

Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koltuk takımı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusu ofisleri ya da salonları için şık ve rahat edecekleri bir oturma grubu arayanların sorduğu ilk soruların başında geliyor. Kullanım alanı ve belirli bir tarza sahip olmak koltuk takımı seçimlerinizi kolaylaştırsa da koltuk takımı alırken dikkat edilecekler yalnızca bunlarla bitmiyor!

Oturma grubu alırken nelere dikkat edilmeli gelin biraz daha yakından inceleyelim… 

  • Koltuk takımı çeşitleri arasından seçiminizi yapmış olabilirsiniz ancak bu modelin konumlandırılacağı alana büyüklük ve genişlik açısından uygunluğu fikrinizi değiştirmek için önemli bir kriter.
  • Rahatlık sizler için önemli bir kıstas olmalı. Şık ancak çok sert koltuklar ya da kumaşı kaliteli ancak iskelet dengesi yetersiz koltuklar konforunuza ket vuracaktır. 
  • Eğer saklama alanına ihtiyacınız varsa ve evinizde daha fazla dolap bulunduramayacak durumdaysanız bazalı koltuk modelleri sizler için ideal seçimlerden olacaktır. 

Ancak bu durumlar sizlerin oturma grubu modelleri arasından seçim yaparken istek ve ihtiyaçlarınızdan kaynaklanabilir. Bir de seçtiğini koltuk modelleri nasıl özelliklere sahip olmalı ve hangi özelliklerinin kararınız üzerinde etkisi bulunmalı açıklayalım... 

  • İskelet Sağlamlığı
  • Kumaş Kalitesi
  • Dayanıklılığı ve Dengesi
  • Minder Süngerleri

Oturma grubu alırken dikkat edilecekler arasında bu 4 kriter her zaman önem teşkil ediyor çünkü bahsettiğimiz kıstaslar sizlerin hem rahatı hem de bütçesi için oldukça önemli. Koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli artık biliyoruz, peki nasıl?

İskelet Sağlamlığı - Oturma Grubu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İçinde İlk Sırada

İskelet sağlamlığı bir koltuk takımı için oldukça önemli bu yüzden koltuk alırken nelere dikkat etmeliyiz merak edenler için hemen söyleyelim; bir iskelet, oturma grupları için her şeydir ve tüm deneyimlerinizi etkiler... Her gün kullanılacak ve kimi zaman kalabalık misafir gruplarını ağırlayacak oturma grupları eğer ki sağlam olmazsa oldukça kısa bir ömür ile sizler maddi açıdan zorluğa düşürebilir. Bu nedenle ilk olarak koltuklarınız kaliteli ve sağlam malzemelerden iyi bir işçilik ile yapılmış olmalıdır. 

Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Tabii ki Kaliteli Kumaşlar Sunmasına!

Kumaş kalitesine gelirsek, leke tutmayan kumaşlar son yılların ilk tercihlerindendir. Kullanım kolaylığı açısından oldukça fayda sağlayan leke tutmayan kumaş çeşitleri, koltuk takımı fiyatları üzerinde etkili olsa da seçtiğiniz koltuğun uzun süre kullanımı için bir hayli önemli bir kriterdir. Yalnızca leke tutmayan kumaşlar değil; diğer kumaş türleri arasından seçim yaparken de koltuk takımı çeşitleri sizlere kaliteli bir kumaş yüzeyi sunmalıdır. Oturma grubu alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt ararken test ettiğiniz koltukları düşünün… Oturup yüzeyinde elinizi gezdirirsiniz değil mi? sizleri yüzeyiyle memnun edecek ve yaz - kış kullanımı için zorluk çıkarmayacak kumaş türlerini tercih etmeniz gerekmektedir.

Dayanıklılık ve Denge - “Koltuk Takımı Nasıl Seçilir” Diyenlere…

Piyasada birçok koltuk takımı çeşitleri bulunuyor ancak bunların her biri aynı kalitede deneyim sunmuyor. Bu nedenle kimi oturma grupları sizleri memnun ederken kimi yeterli rahatlığı vermiyor. Peki, bu durum ne ile alakalı? Tabii ki koltuk takımı ölçüleri ve dayanıklılığı ile. İlk olarak oturma grubu modelleri kendi içerisinde bir dengeye sahip olmalıdır. Nasıl mı? Açıklayalım… Ölçüleri tutarlı olmalı ve sırt ile oturma bölgesi sizlere ihtiyacınız olan rahatlığı en iyi şekilde sunmalıdır. Bazı koltuk takımları çok şık olsa da dengeli olmayan tasarımlar nedeniyle tercih edilmemektedir. 

Aynı şekilde dayanıklılık da denge ile alakalı bir durum olabilir. Koltuk takımı modellerinin sürekli dengesi bozuluyor ya da yapımdan kaynaklı bir bozukluk ile yalnızca bir bölümü kullanılabiliyorsa bu durum oturma grubu modelleri için daha çabuk yıpranma demektir. Dolayısıyla, koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun bir diğer cevabı da denge ile dayanıklılık.

Rahat bir Deneyim İçin Oturma Grubu Alırken Dikkat Edilecekler: Minder Süngerleri

Bir koltuk için en önemli unsurlardan bir tanesi, hatta en önemlisi minder süngeri kalitesidir. Yumuşak ya da sert bir koltuk arayışı içinde olmanız fark yaratmaz; her iki seçimde de koltuk minderlerinin sünger kalitesi sizlere en iyi deneyimi sağlayacak türden olmalıdır. Minder süngerleri kısa süreli kullanım sunmamalı, herhangi bir göçmeye sebebiyet vermemelidir. Minder süngerleri bu nedenle koltuk iskeleti ile desteklenmelidir. 

Aynı zamanda koltuk takımı alırken dikkat edilecekler arasında minder süngerinin kalitesinden de bahsedelim. Koltuk içerisinde herhangi bir deformasyon geçirmeyecek ya da fazla ince olup da iskeletin sizlerin canını acıtmasına için vermeyecek türden olmalıdır.

[widget-131]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (533) 328 71 38