Stil Sahibi Yaşam Alanları! Ev ve Ofislerinize Özel Tasarımlar
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Doğru Tonları Birlikte Kullanın, Ferah Evler Yaratın!

Bir evi güzel kılan içerisinde kullanılan renklerdir. Renkler hem beğenilerinizi hem ruh halinizi hem de hayata bakış açınızı yansıtır. Doğru renklerin kullanıldığı evler her zaman daha geniş, daha konforlu, daha şık görünür. İçerisinde yaşaması da oldukça keyiflidir.

Peki evinizi dekore ederken hangi renkleri kullanmanız daha yararlı olur? Hangi renkler göz yormaz? Hangi renkler birbiriyle uyumludur? Gelin bunlara bir bakalım.

Sade Bir Dekorasyon İsteyenlere Öneriler

Dekorasyonda renk uyumu yakalamak için öncelikle sade ve net tonları tercih edebilirsiniz. Sade dekorasyonun temelinde nötr renkler yatar. Beyaz, kahve, siyah, gri, bej renkler nötr renklerdir. Sade bir dekorasyon oluşturmak için beyaz mobilyalar da kullanabilirsiniz. Ancak bir süre sonra bu sadelik size çok sıkıcı gözükebilir. Fakat bu durumun önüne geçmek yine sizin elinizde.

  • Sade renk koltuklarınızın üzerine desenli ya da farklı renkte ufak bir örtü serebilirsiniz ya da rengarenk yastıklar kullanabilirsiniz.
  • Duvarlarınızda salonu biraz canlandıracak desenlere sahip objeler kullanarak da tekdüzeliği aşabilirsiniz.
  • Beyaz mobilyalarla döşenmiş bir odada siyah, mavi ve kırmızı tonlarında aksesuarlar şık bir görüntü oluşturacaktır. Deneyebilirsiniz.

Dekorasyonda uyum yakalamak için öncelikle eşyalarınızın hangi renklerde olması gerektiğine karar vermeli, birbiriyle uyumlu renkler üzerine bilgi sahibi olmalısınız.

Bej ve Kahverengi ile Dekorasyonda Renk Uyumu

Dekorasyonda renk uyumu için bej renkler de kullanabilirsiniz. Evde renk uyumu yakalayabileceğiniz temel renklerden olan bej ile durgun bir görüntü yakalayabilirsiniz. Fakat yine de renkli bir sehpa ve tablolarla odanızı canlandırabilirsiniz. Bej renk ile hardal sarısını, yeşilin tonlarını, şarap kırmızısını veya türkuazı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kahverengiyle de bu tonlar uyumlu olacaktır. Dilerseniz desenli bir halı da ortama hareket katar.

Kırmızı Tonlar Evinizi Daha Hareketli Gösterecek!

Eşyalarda renk uyumu yakalamak ve evinize canlılık katmak için kırmızı tonları da tercih edebilirsiniz. Kırmızı renk evlerde ve iş yerlerinde iştah kabartan bir ton olarak karşımıza çıkabiliyor. En canlı renkler arasında yer alan kırmızı ile krem, siyah ve gri tonlarını kombinleyebilirsiniz. Koltuklarınız kırmızı ise masanızı beyaz ya da siyah seçmeniz mantıklı olacaktır. Aynı zamanda bu iddialı renge uyumlu olması ve göz yormaması için duvarlarınızı beyaza boyamanızı öneririz. Dekorasyonda renk uyumu için aşırı kırmızı kullanımından kaçınmak iyi olacaktır.

Siyah ve Koyu Tonlar Asaleti Yansıtır!

Siyah asaletin rengi olarak biliniyor ve haliyle mekanlarında asil bir şıklık isteyenler için ideal hale geliyor. Sadelik için de uygun bir renk olan siyahı kullanacağınız oda mümkün olduğunca aydınlık olmalıdır. Eğer odanız iyi ışık almıyorsa koyu renklerle yapacağınız dekorasyon odayı daha karanlık ve kasvetli gösterecektir. Dekorasyonda uyum için geniş kapsamlı düşünmeniz önemlidir.

Evde renk uyumu yakalamak için siyah mobilyalarınızla beyaz ve gri tonlarını deneyebilirsiniz. Ufak aksesuarlar ve halılar mekanın koyu havasını biraz olsun dağıtabilir. Böyle odalarda çiçek kullanmayı da unutmayın.

Gri renk kullanacaklar ise biraz düşünmeliler aslında. Odanızı sıkıcı ve demode gösterebilir bu renk. Gri renk kullanıyorsanız dekorasyonda uyum için mutlaka kırmızı ve siyah da kullanmalı ve odaya hareket katmalısınız. Duvarlarınızı ise koyu ve açık renklerde boyayarak kontrast oluşturabilirsiniz. Koyu renk duvarlarınıza açık renkli tablolar da asarsanız odanızdaki hava değişir.

Mavi Tonlar İle Huzurlu Bir Ev!

Mavi renkler özellikle beyaz ve kırmızıyla mükemmel bir uyum sergiliyor. Aynı zamanda yeşil tonlarıyla da görsel zenginlik yaratılabiliyor. Odalarınıza derinlik kazandıracak mavi renkli koltuk ve masalar aynı zamanda stresinizi azaltıp moralinizi artıracak. Eşyalarda renk uyumu için mutlaka ara ton mavi renklerinden yararlanmalısınız.

Dekoratif Eşyalarınız İçin de Renk Uyumuna Dikkat Edin!

Mobilyaların renkleri kadar dekoratif amaçlarla kullandığınız eşyalarınızın renkleri de uyumlu bir ortam oluşturmak için önemlidir. Dekorasyonda renk uyumu mobilyaların aynı renk olmasından ziyade farklı renkleri birbiriyle uyum içinde kullanmaktır.

Evde renk uyumu için mobilyalarınız açık renklerde ise pastel tonlarında yastıklar ve yine aynı tonlarda perde ve biblolar kullanabilirsiniz. Asıl renk uyumunu açık ve koyu renklerin birleşimi ile yakalarsınız. Biblolardan hoşlanmayan kişiler için küçük saksı çiçekleri ya da canlı gibi görünen renkli yapma çiçekler evlerin havasını değiştirecektir.

Ayrıca halılarınızı koyu renklerde seçerek açık renkli mobilyalarınızı hareketlendirebilirsiniz. Bu durum temizlik yaparken de rahat etmenizi sağlayacaktır.

Yaşam alanlarında ve dekorasyonda uyum sadece mobilyaların ve aksesuarların rengiyle değil, duvar ve kapı renkleriyle de yakalanır. Eğer tek başınıza dekorasyonunuzu yapamıyorsanız bu konuda uzman kişilerden destek alabilirsiniz. Evde renk uyumu için birbiriyle benzer ve kontrast tonlarda mobilyalar, uyumlu duvar boyaları ve dekoratif eşyalar bambaşka bir hava yaratmanızı sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (533) 328 71 38